Wirtualna asystentka to usługa, która obecnie staje się coraz bardziej popularna. Nie powinno to dziwić – natłok obowiązków, łączenie życia zawodowego i prywatnego sprawia, że coraz więcej osób poszukuje kogoś, kto odciążyłby ich w obowiązkach zawodowych, ale także i prywatnych. Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych bardzo często korzystają z usług wirtualnych asystentek, aby zlecić zdania, na które nie mają czasu. Może to być pisanie krótkich tekstów, prowadzenie social media, działania marketingowe czy opieka nad kalendarzem spotkań lub kontakt z klientem.
Duży popyt na wirtualne asystentki
Nic więc dziwnego, że jeśli chodzi o zawód wirtualnej asystentki pracy i ogłoszeń oferujących zatrudnienie na tym stanowisku pojawia się coraz więcej. Zleceń można szukać zarówno na własną rękę, jak i zatrudnić się w firmie, która oferuje usługi wyspecjalizowanych wirtualnych asystentek. Taką firmą jest na przykład Brella, gdzie zespół tworzą wirtualne asystentki wyspecjalizowane w różnych branżach. Z całą pewnością zawód wirtualnej asystentki jest coraz bardziej pożądany i daje wiele możliwości rozwoju na rynku pracy. Nic więc dziwnego, że wiele osób zadaje sobie więc pytanie, jak zostać wirtualną asystentką? Odpowiedzmy sobie zatem na to pytanie.
Głównie umiejętności potrzebne, by zostać wirtualną asystentką
Wiemy już, że trudno mówić o stałej liście zadań, które zazwyczaj wykonują wirtualne asystentki. Wiele wirtualnych asystentek szczególnie na początku swojej drogi zawodowej wykonuje różne prace biurowe, prowadzi kalendarze spotkań czy realizuje zamówienia. Wiele wirtualnych asystentek podejmuje się również tworzenia tekstów, prowadzenia social media, tworzy i wdraża działania marketingowe. Istnieje również grupa wirtualnych asystentek, której “outsorsuje” się zarządzanie CRM, zleca się prace graficzne czy tłumaczenia. Niektóre wirtualne asystentki zajmują się również pomocą w zadaniach związanych z życiem prywatnym klienta – organizują opiekę nad dziećmi, niepełnosprawnymi rodzicami, rezerwują wizyty u specjalistów czy trenerów personalnych. Jak widać, wachlarz zadań dla wirtualnych asystentek jest szeroki i tak naprawdę każda osoba chcąca wykonywać ten zawód powinna zdecydować się, w których obszarach czuje się najlepiej i w których chce świadczyć swoje usługi.
Jak zostać wirtualną asystentką? Czy kursy i szkolenia są niezbędne?
Jeśli chodzi o zostanie wirtualną asystentką, kurs może okazać się pomocny. Na rynku istnieje wiele kursów dedykowanych wprost dla osób chcących zostać wirtualną asystentką. Jest to dobra opcja szczególnie dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia zawodowego i chcą nauczyć się podstawowych umiejętności, które mogą przydać się podczas zdobywania pierwszych zleceń czy pracy. Jednak wirtualne asystentki często biorą udział w szkoleniach, które rozszerzają zakres ich umiejętności, przez co mogą podejmować się innych zleceń. Bardzo cenione na rynku wirtualnych asystentek staje się umiejętność prowadzenia kanałów social media – nie tylko tworzenie postów pod względem treści czy grafik, ale również działania reklamowe. Aby efektywnie prowadzić tego rodzaju działania, warto skorzystać z kursów social media, podszkolić się z podstawowych programów graficznych czy zasad tworzenia angażującego contentu.
Co jest najważniejsze, aby stać się wirtualną asystentką?
Aby stać się wirtualną asystentką, najważniejsza jest chęć ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Kursy oczywiście są świetną podstawową i dają usystematyzowaną wiedzę, którą możemy potem wykorzystywać w czasie pracy zawodowej. Ale liczy się również chęć samodzielnego rozwoju, śledzenia nowinek, a co za tym idzie, ciągle rozszerzanie wachlarza oferowanych usług. Z pewnością warto również czerpać od najlepszych, szkolić się wśród osób, które wykonują ten zawód, aby móc dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej. Pamiętajmy również, że praca wirtualnej asystentki to przede wszystkim praca z klientem, niekiedy trudnym, dlatego też kluczowe są umiejętności “miękkie” takie jak empatia czy elastyczność.